kaplicatarnow@gmail.com

ul. Lwowska 178A, 33-100 Tarnów 

513 909 471

Kaplica szpitalna pw. Miłosierdzia Bożego w Szpitalu im. św. Łukasza w Tarnowie

27 listopada 2021

Ogłoszenia duszpasterskie

I Niedziela Adwentu „C”

28 listopada 2021 r.

 

 1. Dzisiaj rozpoczyna się Adwent, a tym samym nowy rok liturgiczny w Kościele. Adwent ma podwójny wymiar:
  • eschatologiczny – jest oczekiwaniem na powtórne przyjście Chrystusa na końcu wieków;
  • liturgiczny – ma nas przygotować na pamiątkę obchodu Świąt Bożego Narodzenia.

Najpiękniejszym wzorem adwentowego czuwania na przyjście Pana jest Maryja Niepokalana, której figura na stałe zagościła w naszej kaplicy. Przez pośrednictwo Niepokalanej starajmy się naśladować Jej bezgraniczne zawierzenie Bogu.
 

 1. Dzisiaj przypada 12. rocznica konsekracji biskupiej naszego ordynariusza biskupa Andrzeja Jeża. Pamiętajmy o modlitwie za Jego osobę i posługę. Niech go Pan strzeże, zachowa w zdrowiu i broni przed nieprzyjaciółmi Kościoła.
   
 2. Zapraszamy na Msze roratnie od poniedziałku do soboty o 6.30. Bez zmian pozostają również Msze św. o godz. 14.30 od poniedziałku do piątku.
   
 3. W tym tygodniu wypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca grudnia. Przygotujmy nasze serca na przyjście Pana przez spowiedź sakramentalną. Można z niej skorzystać w kaplicy przed Mszą św. lub po umówieniu się na dogodną godzinę z kapelanem.
   
 4. W liturgii tego tygodnia obchodzimy:
  • ​​​​​​​we wtorek (30 XI) – święto św. Andrzeja, Apostoła;
  • w piątek (3 XII) – wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera;
    
 5. W przyszłą niedzielę (5 XII) będziemy przeżywali Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Tradycyjnie wzorem ubiegłych lat chcemy się włączyć w tę pomoc i prosimy o dary na Ukrainę, które będzie można składać do 6 stycznia do specjalnego kosza w przedsionku kaplicy. Chodzi głównie o artykuły spożywcze długoterminowe (np. olej, cukier, ryż, makaron, konserwy) oraz słodycze a także chemię codziennego użytku i przybory szkolne. Razem z panem Grzegorzem Olszówką z naszego szpitala, który od lat pomaga ludziom na Ukrainie, przekażemy tę pomoc tam, gdzie ona będzie najbardziej potrzebna.
   
 6. W związku z sytuacją epidemiologiczną spowodowaną wirusem SARS-COV-2, Szpitalny Zespół ds. Kontroli Zakażeń przypomina o obowiązku dezynfekcji rąk przed wejściem do kaplicy, noszeniu maseczki ochronnej oraz zachowaniu dystansu wśród uczestników liturgii. Prosimy również, aby przestrzegać właściwej kolejności i zasad przyjmowania Komunii św. na dłoń i do ust według informacji rozmieszczonych w kaplicy.
   
 7. Bardzo prosimy personel z oddziałów covidowych, aby – tak jak podczas poprzedniej fali – informował kapelanów o pacjentach, którzy pragną skorzystać ze spowiedzi lub sakramentu namaszczenia chorych albo ich stan zdrowia jest ciężki i zagraża życiu.
   
 8. Na czas Adwentu na naszej stronie internetowej przygotowaliśmy kalendarz adwentowy składający z 27 mini quizów – po jednym na każdy dzień Adwentu. Zapraszamy do jego rozwiązywania. Więcej szczegółów tutaj.
  ​​​​​​​

Kontakt

tel: 513 909 471

Kaplica szpitalna pw. Miłosierdzia Bożego w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie

ul. Lwowska 178A

33-100 Tarnów

email: kaplicatarnow@gmail.com