kaplicatarnow@gmail.com

ul. Lwowska 178A, 33-100 Tarnów 

513 909 471

Kaplica szpitalna pw. Miłosierdzia Bożego w Szpitalu im. św. Łukasza w Tarnowie

20 listopada 2021

Ogłoszenia duszpasterskie

Niedziela Jezusa Chrystusa

Króla Wszechświata -

21 listopada 2021 r.

 

 1. Dzisiaj ostatnia niedziela roku liturgicznego, obchodzona od 1925 roku jako Niedziela Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Uznajemy naszą całkowitą zależność od Chrystusa i Jego panowanie nad czasem i wiecznością. Dzisiejsza uroczystość to równocześnie dzień patronalny Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży a także Dzień Liturgicznej Służby Ołtarza, Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych oraz Dzień Życia Kontemplacyjnego.
  W dniu dzisiejszym za publiczne odmówienie Aktu poświęcenia rodzaju ludzkiego Chrystusowi Królowi możemy uzyskać odpust zupełny. Po Mszy św. odmówimy ten akt przed Najświętszym Sakramentem wraz z Litanią do Serca Pana Jezusa.

 

 1. Jeszcze przez niedziele listopada o godz. 15.00 modlimy się wypominkami za zmarłych połączonymi z Koronką do Bożego Miłosierdzia.

 

 1. W liturgii tego tygodnia obchodzimy:
  • w poniedziałek (22 XI) – wspomnienie św. Cecylii, dziewicy i męczennicy;
  • we środę (24 XI) – wspomnienie św. Andrzeja Dung-Lac i Towarzyszy, męczenników;
  • w niedzielę (28 XI) przypada 12. rocznica konsekracji biskupiej naszego ordynariusza biskupa Andrzeja Jeża. Pamiętajmy w tym dniu o modlitwie za Jego osobę i posługę. Niech go Pan strzeże, zachowa w zdrowiu i broni przed nieprzyjaciółmi Kościoła.

 

 1. W przyszłą niedzielę (28 XI) rozpoczynamy okres Adwentu, czyli przygotowania duchowego na przyjście Zbawiciela na końcu czasów. Adwent jest okresem oczekiwania, nawrócenia i radosnej nadziei zbawienia, która zabłysła nam w tajemnicy Bożego Narodzenia na ziemi. Rozpoczniemy tym samym nowy rok liturgiczny.

 

 1. Przygotujmy nasze serca na Adwent przez spowiedź sakramentalną. Można z niej skorzystać w kaplicy przed Mszą św. lub po umówieniu na dogodną godzinę z kapelanem.

 

 1. W związku z zaostrzającą się sytuacją epidemiologiczną spowodowaną wirusem SARS-COV-2, Szpitalny Zespół ds. Kontroli Zakażeń przypomina o obowiązku dezynfekcji rąk przed wejściem do kaplicy, noszeniu maseczki ochronnej oraz zachowaniu dystansu społecznego wśród uczestników liturgii. Prosimy również, aby przestrzegać właściwej kolejności i zasad przyjmowania Komunii św. na dłoń i do ust według informacji rozmieszczonych w kaplicy.
   
 2. Na naszej stronie internetowej dwa tygodnie temu pojawił się quiz. Na dwie osoby, które uzyskały najwyższą liczbę punktów i podpisały się imionami Bogna i Danuta, czeka w zakrystii drobny upominek.

 

Kontakt

tel: 513 909 471

Kaplica szpitalna pw. Miłosierdzia Bożego w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie

ul. Lwowska 178A

33-100 Tarnów

email: kaplicatarnow@gmail.com