kaplicatarnow@gmail.com

ul. Lwowska 178A, 33-100 Tarnów 

513 909 471

Kaplica szpitalna pw. Miłosierdzia Bożego w Szpitalu im. św. Łukasza w Tarnowie

10 lutego 2024

Ogłoszenia duszpasterskie

6 Niedziela Zwykła „B”

11 lutego 2024 r.

 

  1. Dzisiejsza niedziela zbiega się z obchodami Światowego Dnia Chorego. Papież Franciszek zaapelował w orędziu o szacunek dla daru życia, podmiotowe podejście do pacjenta i zwrócenie uwagi na wymiar duchowy chorego. „Nie może być jakiejkolwiek zgody – pisze papież – na działania o charakterze eutanazji, wspomaganego samobójstwa, zaprzestania podtrzymywania życia, nawet wtedy, gdy stan choroby jest nieodwracalny”. Kościół dla umocnienia  duchowych i fizycznych sił chorego ma specjalny dar od Chrystusa – sakrament namaszczenia chorych, którego udzielamy codziennie naszym pacjentom. Msza św., połączona z udzieleniem namaszczenia chorych oraz w intencji chorych, cierpiących i tych, którzy się nimi opiekują, dziś o godz. 10.30.

 

  1. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który dzisiaj rozpoczynamy, wykorzystajmy na modlitwę za uzależnionych od alkoholu a także osobistą decyzję o rezygnacji ze spożywania alkoholu przez czas Wielkiego Postu lub dłużej. Natomiast kwartalne dni modlitw o ducha pokuty będziemy przeżywali od Środy Popielcowej do przyszłej niedzieli.

 

  1. W poniedziałek i we wtorek (12 i 13 II) będzie w naszej kaplicy trwało nabożeństwo czterdziestogodzinne, które ma nas przygotować i wyciszyć na czas Wielkiego Postu. W poniedziałek i we wtorek Najświętszy Sakrament będzie wystawiony po Mszy św. o godz. 6.30 i przez cały czas aż do Mszy popołudniowej o 14.30. Prosimy, aby każdy znalazł chwilę na osobistą modlitwę i adorację Jezusa Eucharystycznego. Kościół udziela odpustu zupełnego wiernemu, który nawiedzi Najświętszy Sakrament przynajmniej przez pół godziny w celu adoracji.

 

  1. W tym tygodniu wejdziemy już w okres Wielkiego Postu poprzedzający Święta Paschalne. Zewnętrznym znakiem wkroczenia na drogę pokuty i nawrócenia będzie przyjęcie popiołu na głowę we Środę Popielcową. Msze św. w Popielec o 6.30, 10.30 i 14.30. Pamiętajmy, że w tym dniu obowiązuje nas post ścisły polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz spożyciu w ciągu dnia jednego posiłku do syta i dwóch lekkich. Jeśli chodzi o chorych, to post ścisły ich nie obowiązuje.

 

  1. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w kaplicy będzie w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 14.30, a po nim Msza św. i Nowenna do Bożego Miłosierdzia. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym będą w niedziele wielkopostne o godz. 15.00, a po nich Msza św. Kazania pasyjne w tym roku wygłosi ks. Tomasz Janik, dyrektor Domu Księży Emerytów w Tarnowie.

 

  1. Okazja do spowiedzi w kaplicy przed Mszą św. lub po indywidualnym umówieniu z kapelanem.

 

Kontakt

tel: 513 909 471

Kaplica szpitalna pw. Miłosierdzia Bożego w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie

ul. Lwowska 178A

33-100 Tarnów

email: kaplicatarnow@gmail.com