kaplicatarnow@gmail.com

ul. Lwowska 178A, 33-100 Tarnów 

513 909 471

Kaplica szpitalna pw. Miłosierdzia Bożego w Szpitalu im. św. Łukasza w Tarnowie

12 grudnia 2020

Ogłoszenia duszpasterskie

III Niedziela Adwentu „B” - Gaudete

13 grudnia 2020 r.

 

  1. W tym tygodniu wkraczamy w bezpośrednie przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia. Różowy kolor szat liturgicznych oznacza jutrzenkę zwiastującą wschodzące słońce. Tym Słońcem opromieniającym ciemności świata, jest Zbawiciel, który narodzi się z Dziewicy Maryi. Od dzisiaj rozpoczynają się kwartalne dni modlitw o życie chrześcijańskie rodzin na wzór Świętej Rodziny z Nazaretu. Polecajmy Panu Bogu nasze rodziny prosząc dla nich o łaskę wierności Bożym przykazaniom oraz o miłość i wzajemny szacunek.

 

  1. W ADWENCIE Msze św. w kaplicy są tylko rano o 6.30 i są to Msze roratnie. Wyjątkiem jest piątek, gdzie oprócz porannej Mszy jest także Msza popołudniowa o 14.30 połączona z nowenną do Bożego Miłosierdzia. Prośby i podziękowania na piątkową nowennę prosimy składać pod krzyżem przy wejściu do kaplicy lub tutaj.

 

  1. Przygotujmy nasze serca na przyjście Pana przez spowiedź sakramentalną. Można z niej skorzystać codziennie 15 minut przed roratami, albo po roratach o godz. 7.00 lub po umówieniu na konkretną godzinę z kapelanem. Również w piątek (18 XII) będziemy dyżurować w konfesjonałach od 15.30 do 17.00. Nie zostawiajmy sakramentu pokuty na ostatnie dni przed świętami, gdyż nie będzie w tym roku specjalnych spowiedzi przedświątecznych.

 

  1. W liturgii tego tygodnia obchodzimy:
  • w poniedziałek (14 XII) – wspomnienie św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła;
  • we środę (16 XII) rozpoczyna się nowenna do Dzieciątka Jezus.

 

  1. Tradycyjnie wzorem ubiegłych lat chcemy się włączyć w pomoc ubogim na Ukrainie i prosimy o dary materialne, które można składać do 6 stycznia. Chodzi głównie o artykuły spożywcze długoterminowe (np. olej, cukier, ryż, makaron, konserwy) oraz słodycze a także chemię codziennego użytku i przybory szkolne. Dary te można składać do zakrystii lub do specjalnego kosza w przedsionku kaplicy. Razem z panem Grzegorzem Olszówką z naszego szpitala, który od lat pomaga ludziom na Ukrainie, przekażemy tę pomoc tam, gdzie ona będzie najbardziej potrzebna.

 

  1. W zakrystii są jeszcze do nabycia ostatnie świece „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”. Zachęcamy do wsparcia tej corocznej akcji Caritas. Minimalna ofiara za świecę wynosi 15 zł. Są także do nabycia poświęcone opłatki na stół wigilijny.

 

  1. Przez cały czas trwania pandemii chorzy – również na oddziałach covidowych –  mogą korzystać z sakramentu pokuty i namaszczenia chorych. Bardzo prosimy personel, aby – tak jak do tej pory – informował kapelanów o pacjentach, którzy pragną z tych sakramentów skorzystać albo ich stan zdrowia jest ciężki i zagraża życiu.

Kontakt

tel: 513 909 471

Kaplica szpitalna pw. Miłosierdzia Bożego w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie

ul. Lwowska 178A

33-100 Tarnów

email: kaplicatarnow@gmail.com