kaplicatarnow@gmail.com

ul. Lwowska 178A, 33-100 Tarnów 

513 909 471

Kaplica szpitalna pw. Miłosierdzia Bożego w Szpitalu im. św. Łukasza w Tarnowie

05 grudnia 2020

Ogłoszenia duszpasterskie

II Niedziela Adwentu „B”

6 grudnia 2020 r.

 

  1. Z Maryją podążamy adwentową drogą przygotowując się na przyjęcie daru Bożego Syna, który staje się Człowiekiem oraz na Jego powtórne przyjście na końcu czasów. Od nas zależy, co zrobimy z adwentowymi, niekiedy bardzo krętymi drogami; czy uda nam się wyprostować choć krótki odcinek drogi, czy będziemy kroczyć po bezdrożach… Uczynki miłości i pokuta – o to prosi Maryja i Jan Chrzciciel w tym świętym czasie przygotowania.
  2. W ADWENCIE Msze św. w kaplicy są tylko rano o 6.30 i są to Msze roratnie. Wyjątkiem jest piątek, gdzie oprócz porannej Mszy jest także Msza popołudniowa o 14.30 połączona z nowenną do Bożego Miłosierdzia. Prośby i podziękowania na piątkową nowennę prosimy składać pod krzyżem przy wejściu do kaplicy lub tutaj.
  3. Przygotujmy nasze serca na przyjście Pana przez spowiedź sakramentalną. Można z niej skorzystać 15 minut przed roratami, albo po roratach o godz. 7.00 lub po umówieniu na konkretną godzinę z kapelanem. Nie zostawiajmy sakramentu pokuty na ostatnie dni przed świętami, gdyż nie będzie w tym roku specjalnych spowiedzi przedświątecznych.
  4. W liturgii tego tygodnia obchodzimy:
  • w poniedziałek (7 XII) – wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła;
  • we wtorek (8 XII) – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Msze św. w kaplicy o 6.30, 10.30 i 14.30, w czasie których odnowimy nasz Akt zawierzenia się Maryi Niepokalanej przed Jej figurą, która w tym roku na stałe zagościła do naszej kaplicy. Również w Niepokalane Poczęcie od godziny 12.00 do 13.00 – z rozporządzenia samej Matki Bożej – przeżywać będziemy „Godzinę łaski dla świata”. Zapraszamy wszystkich na tę szczególną godzinę do wspólnego modlitewnego trwania przy Niepokalanej w naszej kaplicy.
  1. Dzisiejsza niedziela jest Dniem modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Tradycyjnie wzorem ubiegłych lat chcemy się włączyć w tę pomoc i prosimy o dary na Ukrainę, które można składać do 6 stycznia. Chodzi głównie o artykuły spożywcze długoterminowe (np. olej, cukier, ryż, makaron, konserwy) oraz słodycze a także chemię codziennego użytku i przybory szkolne. Dary te można już składać do zakrystii lub do specjalnego pojemnika w przedsionku kaplicy. Razem z panem Grzegorzem Olszówką z naszego szpitala, który od lat pomaga ludziom na Ukrainie, przekażemy tę pomoc tam, gdzie ona będzie najbardziej potrzebna.
  2. W zakrystii są do nabycia świece „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”. Zachęcamy do wsparcia tej corocznej akcji Caritas. Minimalna ofiara za dużą świecę wynosi 15 zł. Są także do nabycia poświęcone opłatki na stół wigilijny.
  3. Przez cały czas trwania pandemii chorzy – również na oddziałach covidowych –  mogą korzystać z sakramentu pokuty i namaszczenia chorych. Bardzo prosimy personel, aby – tak jak do tej pory – informował kapelanów o pacjentach, którzy pragną z tych sakramentów skorzystać albo ich stan zdrowia jest ciężki i zagraża życiu.

Kontakt

tel: 513 909 471

Kaplica szpitalna pw. Miłosierdzia Bożego w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie

ul. Lwowska 178A

33-100 Tarnów

email: kaplicatarnow@gmail.com