kaplicatarnow@gmail.com

ul. Lwowska 178A, 33-100 Tarnów 

513 909 471

Kaplica szpitalna pw. Miłosierdzia Bożego w Szpitalu im. św. Łukasza w Tarnowie

28 listopada 2020

Ogłoszenia duszpasterskie

I Niedziela Adwentu „B”

29 listopada 2020 r.

 

 1. Dzisiaj rozpoczyna się Adwent, a tym samym nowy rok liturgiczny w Kościele. Adwent ma podwójny wymiar:
  • eschatologiczny – jest oczekiwaniem na powtórne przyjście Chrystusa na końcu wieków;
  • liturgiczny – ma nas przygotować na pamiątkę obchodu Świąt Bożego Narodzenia.

Najpiękniejszym wzorem adwentowego czuwania na przyjście Pana jest Maryja Niepokalana, której figura w tym roku na stałe zagościła w naszej kaplicy. Przez pośrednictwo Niepokalanej starajmy się naśladować Jej bezgraniczne zawierzenie Bogu. Dziś rozpoczynamy Nowennę przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

 

 1. NA CZAS ADWENTU ULEGA ZMIANIE PORZĄDEK MSZY ŚW. W KAPLICY. Od poniedziałku do soboty Msze (roratnie) będą WYŁĄCZNIE rano o 6.30. Natomiast o godz. 14.30 pozostaje jedynie Msza św. nowennowa w piątek. Prośby i podziękowania na piątkową nowennę prosimy składać pod krzyżem przy wejściu do kaplicy, lub tutaj.

 

 1. W tym tygodniu wypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca grudnia. Przygotujmy nasze serca na przyjście Pana przez spowiedź sakramentalną. Można z niej skorzystać w zakrystii po skończonej Mszy św. lub po umówieniu dogodnej godziny z kapelanem.

 

 1. W liturgii tego tygodnia obchodzimy:
  • w poniedziałek (30 XI) – święto św. Andrzeja, Apostoła;
  • we środę (3 XII) – wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera;

 

 1. W przyszłą niedzielę (6 XII) będziemy przeżywali dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Tradycyjnie wzorem ubiegłych lat chcemy się włączyć w pomoc rzeczową i prosimy o dary na Ukrainę, które można składać do 6 stycznia. Chodzi głównie o artykuły spożywcze długoterminowe (np. olej, cukier, ryż, makaron, konserwy) oraz słodycze a także chemię codziennego użytku i przybory szkolne. Dary te będzie można składać do zakrystii lub do specjalnego pojemnika w przedsionku kaplicy. Razem z panem Grzegorzem Olszówką z naszego szpitala, który od lat pomaga ludziom na Ukrainie, przekażemy tę pomoc tam, gdzie ona będzie najbardziej potrzebna.

 

 1. W zakrystii są do nabycia Kalendarze dla miast i wsi na 2021 rok, w cenie 23 zł.

 

 1. Przez cały czas trwania pandemii chorzy – również na oddziałach covidowych –  mogą korzystać z sakramentu pokuty i namaszczenia chorych. Bardzo prosimy personel, aby – tak jak do tej pory – informował kapelanów o pacjentach, którzy pragną z tych sakramentów skorzystać albo ich stan zdrowia jest ciężki i zagraża życiu.

Kontakt

tel: 513 909 471

Kaplica szpitalna pw. Miłosierdzia Bożego w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie

ul. Lwowska 178A

33-100 Tarnów

email: kaplicatarnow@gmail.com