kaplicatarnow@gmail.com

ul. Lwowska 178A, 33-100 Tarnów 

513 909 471

Kaplica szpitalna pw. Miłosierdzia Bożego w Szpitalu im. św. Łukasza w Tarnowie

01 kwietnia 2023

Ogłoszenia duszpasterskie

Niedziela Palmowa „A”

2 kwietnia 2023 r.

 

 1. Niedziela Palmowa, zwana inaczej Niedzielą Męki Pańskiej, wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Przeżywać będziemy najważniejsze wydarzenia z życia naszego Pana – Jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. To już ostatni moment, aby oczyścić serca w sakramencie pokuty przed Świętami Paschalnymi. W naszej kaplicy można jeszcze się wyspowiadać w poniedziałek, wtorek i środę od 13.30 do 14.30, z przerwą na Mszę św. i następnie od 15.00 do 16.00. W kolejne dni spowiedzi już nie będzie.

 

 1. Porządek Triduum Paschalnego w naszej kaplicy przedstawia się następująco:
  • ​​​​​​​w Wielki Czwartek Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Jest ona pamiątką ustanowienia sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej wystąpi Sanktuaryjny Chór Mieszany z Tuchowa pod dyrekcją Pana Doktora Jana Gładysza, wieloletniego organisty w Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej. Po Mszy całonocna adoracja Chrystusa w ciemnicy. Zapraszamy pracowników, pacjentów szpitala i okolicznych mieszkańców do wspólnej adoracji. Szczegóły znajdziemy na informatorach, które można zabrać z przedsionka kaplicy oraz na stronie internetowej.
  • w Wielki Piątek nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 17.30, następnie Liturgia Wielkiego Piątku o godz. 18.00. Adoracja Jezusa w grobie do godz. 22.30. W Wielki Piątek, który upamiętnia mękę i śmierć Pana Jezusa, obowiązuje post ścisły (trzy posiłki, w tym jeden do syta – dla osób między 18 a 60 rokiem życia) i abstynencja od pokarmów mięsnych (dla osób od 14 lat do końca życia). W tym dniu, na znak żałoby i smutku, Kościół nie sprawuje Mszy św.;
  • w Wielką Sobotę adoracja Chrystusa w grobie do godz. 15.30. Poświęcenie pokarmów w kaplicy o godz. 9.00 i 10.00. Tradycyjnie powstrzymujemy się od spożywania pokarmów mięsnych aż do zakończenia wieczornej Wigilii Paschalnej. W tym dniu nie sprawuje się Liturgii Wielkiej Soboty w kaplicach, tylko w kościołach parafialnych;
  • w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i w Poniedziałek Wielkanocny Msze św. w kaplicy w tradycyjnym porządku o godz. 7.00, 10.30 i 15.15. W te dni nie będzie godzinek przed Mszą o 7.00.         
 2. W zakrystii są jeszcze do nabycia paschaliki wielkanocne w cenie 9 zł. Dochód ze sprzedaży Caritas przeznaczy na pomoc najbardziej potrzebującym.
 3. Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia informuje, że Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę odbędzie się w tym roku w dniach 20-21 maja, tj. sobota i niedziela. Planujemy dwudniowy wyjazd autokarem z naszego szpitala. Szczegóły będziemy podawać bliżej terminu. Można już w zakrystii zgłaszać chęć uczestnictwa.
 4. Zapraszamy personel szpitala, pacjentów i okolicznych mieszkańców do aktywnego włączania się w liturgię poprzez czytanie słowa Bożego na Mszy św. Osoby chętne do czytania lub śpiewu psalmu mogą wpisywać się na grafik zamieszczony na stronie internetowej kaplicy lub zgłosić taką chęć w zakrystii przed Mszą św.
 5. Na stronie internetowej kaplicy pojawiła się kolejna odsłona quizu na temat Wielkiego Postu. Na rozwiązania czekamy do 8 kwietnia.

 

Kontakt

tel: 513 909 471

Kaplica szpitalna pw. Miłosierdzia Bożego w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie

ul. Lwowska 178A

33-100 Tarnów

email: kaplicatarnow@gmail.com